۱۰۹ خانواده در بامیان کمک نقدی سرپناه دریافت کردند 

توسط مسعود اختیاری 30 میزان, 1400 304 0

یک‌صدو نه خانواده در بامیان صبح روز پنجشنبه، بیست‌و نهم میزان کمک‌های نقدی دریافت کردند.

این کمک‌ها به حمایت مالی موسسه AHF به خانواده‌های توزیع می‌شود که توانایی تکمیل کردن سرپناه شان را ندارند. در این مرحله به هر خانواده 100 دالر کمک صورت گرفته است. 

عبدالحمید، باشنده سرخ قول مرکز بامیان با ابراز خوشحالی از این کمک‌ها گفت که صد دالر آمریکایی دریافت کرده تا با آن خانه نیم کاره‌اش را تکمیل کند. 

عبدالحمید گفت: « برای از ما صد صد دالر داده. آمدند سروی کردند، کسانی که خانه های نو کار داشتند. دو و سه سال شده بود از ما جور نشده بود. گفتند ما کمک می کنیم شما جور کنید.»

گل احمد قادری، مدیر پروژه حالت اضطرار در موسسه خدمات اجتماعی و تخیکی وطن می‌گوید که آنان به 109 خانواده که توانایی تکمیل ‌سرپناه شان را ندارند در مجموع 3صددالر کمک می‌کند.

به قول او این پروژه همزمان در مرکز بامیان و ولسوالی‌های بندر، سنگتخت و خدیر ولایت دایکندی تطبیق می‌شود. به قول آقای قادری این کمک‌ها بر اساس یک سروی به خانواده‌های اختصاص یافته که خانه‌های آنان از اثر حوادث طبیعی یا جنگ تخریب شده و آنان توانایی ترمیم سرپناه شان را ندارند.

او گفت:« برنامه کنونی به نام ترمیم سرپناه است. خانواده ها که صددالر را دریافت کردند بعد از تسلیم دهی اسناد خرید دروازه و پنجره، باقی 2صد دالر به آنان پرداخت می‌شود. این پروژه 25 درصد در بامیان و 75 آن در دایکندی.»

با این حال آقای قادری می‌گوید که از 1360 خانواده مستحق در مرکز بامیان تنها توانسته‌اند 663 آن را شامل کمک‌ها کنند. یعنی کمتر از نصف خانواده‌های که نیاز شدید به کمک های سرپناه دارد هنوز باقی مانده‌اند. 

اخیرا شمار از فعالان مدنی و علمای دین در بامیان نیز از وضعیت وخیم اقتصادی مردم مناطق مرکزی هشدار داده و ابراز نگرانی کردند. آنان از جامعه جهانی می‌خواهند که جلو وقوع فاجعه بشری در ولایت‌های مرکزی افغانستان را بگیرد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران