برای بیش از 11 هزار خانواده در 5 ولسوالی دایکندی آرد توزیع می‏شود

توسط سلطان علی جوادی 27 میزان, 1400 543 0

مسئولان در موسسه انکشافی افغان در ولایت دایکندی می گویند، برای 11 هزار و 600 خانواده در پنج ولسوالی این ولایت آرد توزیع میشود.

عبدالباقی عثمانی رئیس موسسه انکشافی افغان در برنامه توزیع این کمک ها در مرکز ولایت دایکندی صحبت می کرد و گفت: این کمک ها از سوی WFP تمویل و از طریق این موسسه در ولسوالی های نیلی، سنگتخت وبندر، پاتو، اشترلی و کجران تطبیق می‏شود. 

وی افزود: سروی مستحقین در ماه سپتمبر سال 2021 آغاز گردیده بود و حالا روند توزیع مواد در شماری از ولسوالی های آغاز گردیده اند.

او گفت: این کمک ها شامل آرد می باشد و در چهار مرحله برای خانواده های بی بضاعت توزیع می گردد. به گفته او در هر مرحله یک بوری آرد برای خانواده ها توزیع می‏شود.

عثمانی افزود: در ولسوالی  کجران 2126 فامیل، در نیلی 1565، در سنگتخت وبندر 2071، در اشترلی 1951 و در پاتو 3887 فامیل بی بضاعت تحت پوشش این برنامه قرار گرفته اند.

با این حال، مولوی غازی مسئول موسسات امارت اسلامی در دایکندی از توزیع این کمک ها استقبال نموده و از موسسات ملی و بین المللی خواست که کمک های شان را برای مردم دایکندی افزایش دهند. او گفت: به دلایل خشکسالی، ویروس کرونا و تغییر نظام؛ دامنه‏ی فقر در دایکندی افزایش یافته و نیازمندهای مردم افزایش یافته است.

وی افزود: امارت اسلامی با تمام توان در کنار موسسات بوده و از روند کمک رسانی آنها برای مردم دایکندی حمایت می‏کنند.

با این حال، مستفید شوندگان از توزیع این کمک ها اظهار خوشحالی می کنند، اما این مقدار کمک ها را بسنده خانواده ها نمی دانند. آنان می‏گویند، اکثریت مردم دایکندی از طریق محصولات زراعتی امرار معیشت می نمایند، اما به دلایل خشکسالی، نبود کار، مسدود بودن بانک ها و عدم رونق کسب وکاسبی دامنه ای فقر میان مردم افزایش یافته اند.

آنان از موسسات ملی وبین المللی خواهان توزیع کمک های بیشتری غذایی و غیر غذایی اند.

از سوی دیگر، شماری دیگر از نیازمندان از موسسات و مسئولان امارت اسلامی می خواهند، در قسمت شناسایی افراد مستحق وبی بضاعت توجه ویژه داشته باشند.

با این حال، شماری از فعالان مدنی دایکندی از افزایش دامنه فقر و تنگدستی مردم میان اظهار نگرانی می نمایند. آنان تغییر نظام، خشکسالی، فقر و بیکاری، مسدود بودن بانک ها، جمع آوری عشر وزکات از سوی طالبان و افزایش بی کم پیشنه ای مواد خوراکی از دلایل اند که مردم دایکندی را در تنگنای اقتصادی قرار داده اند.

این فعالان هشدار می دهند، اگر به خانواده های آسیب پذیر کمک صورت نگیرند در زمستان پیش رو فاجعه انسانی رخ خواهند داد. فعالان مدنی تاکید می ورزد، مسئولان اداره محلی طالبان در دایکندی باید در قسمت رسانیدن صدای مردم و جذب موسسات گام های جدی را بردارند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران