پرچوی برق در شهر بامیان؛ جنراتورهای شرکت برشنا تیل ندارد

توسط مسعود اختیاری 24 میزان, 1400 523 0

برق‌رسانی در بامیان بیشتر روی سیستم آفتابی استوار است، اما به تنهایی کفایت شهر را نمی‌کند. به این خاطر جنراتورهای دیزلی نیز در کنار آن فعال می‌شود تا برای مردم در شب روشنی تامین شود. طبق سخنان مسوولان بامیان برشنا در حال حاضر این ماشین‌ها تیل ندارد و به بخش اعظم شهر برق‌رسانی به چند ساعت محدود کاهش یافته است.

شمار از باشندگان بامیان در صحبت با رادیو نسیم گفتند به دلیل قطع برق با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند. با این حال، مسوولان در شرکت برشنا تاکید می‌کنند که تلاش دارند به زودی مشکل را حل کنند.  

علی‌زاده یک باشنده شهر بامیان به رادیو نسیم گفت حدود یک ماه می‌شود که قریه‌های شهرک معلمین، جیگره‌خیل و زرگران برق ندارد. ساحاتی که به قول او حداقل سه هزار خانواده در آن زندگی می‌کنند. 

علی مقدم، یک باشنده دیگر بامیان گفت که مشکل برق آنها از سابق حل ناشده باقی مانده و مردم تنها از سولرهای شخصی برای روشن کردن خانه‌های شان استفاده می‌کنند. اشاره او به پروژه برق در منطقه زررگان شهر بامیان است که شش سال قبل از سوی مقام‌های محلی این ولایت افتتاح شد، اما هنوز کارش تکمیل نشده است. 

آقای مقدم افزود که آنها با مشکلات دیگر همچون نبود آب و خدمات ضعیف مخابراتی نیز روبرو اند. 

مسوولان در ریاست برشنا قطع قسمی برق در شهر بامیان را تایید می‌کنند. مولوی ضیاالدین جهادیار، رئیس این ریاست به رادیو نسیم گفت که خرابی جنراتورها و نبود تیل از دلایل قطع قسمی برق در شهر بامیان است. 

او گفت که «نشست های متواتر در این مورد داشتیم. به مرکز هم گزارش دادیم. دو تن از کارمندان ما نیز به کابل به این منظور رفته‌اند.» آقای جهادیار زمان دقیق حل این مشکل را بیان نمی‌کند، اما می‌گوید که تلاش دارند هر چه زودتر آن را رفع کنند. 

برق‌رسانی همواره در بامیان دچار مشکل بوده است. مردم به کشاندن لین برق 220 کیلوولت از دوشی به بامیان خوشحال بودند که قرار بود دو سال قبل به بهره برداری برسد، اما کارش ناتمام ماند. 

بامیان برشنا که از سال 1391 بدین سو خدمات برق‌رسانی را در این ولایت عرضه می‌کند به ظرفیت 1.03 میگاوات برق آفتابی و 500 کیلووات برق دیزلی داشته که مجموعاً بیشتر از ۱.۵میگاوات انرژی برق می‌شود. 

ستیشن‌های آفتابی بامیان در چهار نقطه (چهار سیتشن) اعمار شده که ضمن مرکز ولایت بامیان، بازار بامیان، شهر جدید، سر آسیاب، حیدر آباد، سید آباد، ملاغلام، ریگشاد ها، پنج شورای و زرگران را نیز از انرژی برق مستفید می‌سازد. این ستیشن اولین ستیشن برق آفتابی با بزرگترین ظرفیت در افغانستان بوده، که در سال ۱۳۹۱ﻫ ش به کمک کشور نیوزلند در بامیان اعمار شد.

همین‌گونه همیشه شکایت‌هایی مبنی بر بالا بودن نرخ برق در شهر بامیان مطرح بوده است. در شهر بامیان هر کیلووات برق برای خانه‌های رهایشی الی 25.5 افغانی و برای شرکت‌ها و موسسات تجارتی هم 45 افغانی فروخته می‌شود. حالا که بسیاری از کاروبارها تعطیل و شمار زیادی نیز کارهای شان را از دست داده اند، پرداختن بیل برق خود یک مساله جدی دیگر است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 24 میزان 1400 14:29
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران