افزایش نرخ تیل و گاز در بامیان؛ آیا راهی برای مدیریت بازار هست؟

توسط مسعود اختیاری 14 اسد, 1400 599 0

افزایش نرخ مواد سوختی در هفته‎‌های اخیر در شهر بامیان سبب نگرانی مردم شده است. مسئولان محلی اما می‌گویند که وضعیت از کنترل آنها بیرون است. این روزها در شهر بامیان طبق آمار آمریت اتاق تجارت و صنعت، هر کیلو گاز در پرچون فروشی‌ها 80 افغانی و هر لیتر تیل 68افغانی فروخته می‌شود. یعنی 15 افغانی افزایش در هر کیلو گاز و 12افغانی در هر لیتر تیل پطرول.

امیرحسین، دانشجوی سال دوم رشته روان شناسی در دانشگاه بامیان است. او می‌گوید که هفت روز قبل که از دایکندی به بامیان آمده است هر روز شاهد افزایش نرخ مواد خوراکی و گاز بوده است. او می‌گوید که در کنار مشکلات که دانشجویان دارد، این وضعیت بر نگرانی‌های او افزوده است. ‌

الله‌داد یک نانوای در بازار بامیان نیز از این وضعیت نگران است. او گفت: « در باره قیمت شدن آرد و گاز؛ سال گذشته آرد بود 1400افغانی، فعلا 1900 افغانی است. گاز چهار روز قبل 2300 افغانی بود. (کپسول 40 کیلویی) فعلا 2900 افغانی شده. هر روز همین‌طور، پیش از چاشت یک قیمت و بعد از چاشت قیمت دیگر دارد»

عبدالله، مدیر یک شرکت خصوصی گاز در بامیان می‌گوید که در پانزده روز اخیر نرخ گاز افزایش یافته است. به باور عبدالله، تشدید ناامنی و تسلط طالبان بر برخی بندرها باعث این وضعیت شده است.

عبدالله گفت: « فعلا ما هر تُن گاز را 760 تا 770 دالر می‌خریم. طالبان در مسیر میدان شهر و غوربند از هر تُن گاز تا یک‌هزار افغانی مالیه می‌گیرد. به بامیان که می‌رسد ما مجبور هستیم که خرچ و مصرف خود را در نظرگرفته بفروشیم. به همین خاطر نرخ‌ها بسیار بلند رفته.» 

مسئولان در آمریت اتاق تجارت و صنعت بامیان می‌گوید که این آمریت تنها وظیفه بررسی نرخ‌ها را به عهده دارد، اما مسئولیت کنترل آن را ندارد. نعیم رضایی، آمر این اداره می‌گوید که تسلط طالبان بر بندرها و شرایط بحرانی کشور باعث شده که نرخ های تیل و گاز در بازارها افزایش بیابد. به قول آقای رضایی، راه حل نهایی ختم جنگ در کشور است در غیر آن قیمت ها هر روز بلند خواهد رفت.

شهرداری بامیان نیز می‌گوید که اوضاع عمومی در سطح کشور باعث شده است که تلاش‎های آنها برای کاهش نرخ‌ها در بازار نتیجه ندهد. محمدآصف فولادی، شهردار بامیان گفت که تیل و گاز به این ولایت با قیمت بلند وارد می‌شود. آقای فولادی می‌گوید که در این مورد کمیته‌ای با رهبری آمریت اتاق تجارت و صنعت فعالیت می‌کند و مسئولیت مستقیم این اداره است. با آن هم شهردار بامیان، ناامنی مسیرها، و سئواستفاده تیل فروش‎‌ها از وضعیت، بلندرفتن نرخ مواد سوختی در منبع را از عوامل بلند رفتن قیمت تیل و گاز بیان می‌کند. به باور آقای فولادی، تا وضعیت عمومی نظارت و کنترل نشود تلاش‎‌های آنها برای کاهش نرخ مواد سوختی نتیجه نخواهد داد.

اما آیا راهی وجود دارد که بشود در چنین شرایطی قیمت‌ها را اندکی پایین نگه‌داشت؟

مسئولان در مدیریت کنترل نفتی بامیان می‌گویند که سال گذشته به هدایت رئیس جمهور خواستند که یک ذخیره گاه چند صد تُنی گاز در این ولایت ایجاد کنند، اما زمین مناسبی در اختیار آنها قرار نگرفت. 

عبدالهادی سلطانی، مدیر کنترل مواد نفتی بامیان می‌‎گوید که در ماه عقرب سال گذشته هنگامی که افزایش نرخ تیل و گاز نگرانی مردم را بوجود آورد، رئیس جمهور هدایت داد که یک ذخیره‌گاه دولتی تیل در این ولایت ایجاد شود. آقای سلطانی افزود که « به مقام ولایت پیشنهاد کردیم. ریاست شهرسازی هیئتی را تعیین کرد. اما این ریاست یک جای را در نظر گرفت که آنجا نمی‌شد تصدی سرمایه‌گذاری کند. کار در این مورد تا اینجا متوقف شد» او از اداره محلی بامیان می‌خواهد که یک جای مناسب را برای ایجاد ذخیره‌گاه حداقل 200 تُن گاز در نظر بگیرد تا در شرایط مشابه اندکی بشود نرخ‌ها را کنترل کرد. این اقدام اگر هم انجام شود، تنها برای نیازمندی گاز است و مدیریت کنترل مواد نفتی در مورد تیل هیچ برنامه‌ای ندارد.

اما ریاست شهرسازی بامیان با رد ادعای مدیریت کنترل نفتی بامیان، می‎گوید طرح آنها امکان دارد از سوی خود این اداره پی‌گیری نشده است. 

قیمت تیل و گاز در حالی افزایش پیدا کرده که افغانستان روزهای دشواری را سپری می‌کند. خشونت‌ها بیشتر از هر زمان دیگر شدت گرفته و تاریخ پایان جنگ و به ثمر نشستن روند صلح هم نامعلوم است. 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 14 اسد 1400 15:06
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران