کاهش شدید در شمار بازدیدکنندگان از پارک ملی بندامیر و کسادی بازار دست فروشان

توسط مسعود اختیاری 11 اسد, 1400 457 0

شیوع کرونا و گسترس ناامنی دو عاملی است که بیشترین تاثیر منفی را روی فعالیت‌های اقتصادی و تجارتی در کشور داشته است. از جمله در بامیان، کسبه کاران در پارک ملی بندامیر می‌گویند که از ابتدای امسال تا اکنون این پارک ملی کمترین بازدیدکننده را نسبت به سال گذشته داشته است. 

بازار قرغنه‌تو در مسیر شهر بامیان و پارک ملی بندامیر با داشتن انواع مختلف لبنیات محلی مشهور است. گردشگردان و مسافران که از این مسیر رفت و آمد می‌کنند لبنیات مورد نیاز شان را از اینجا تهیه می‌کنند. 

محمد و مهدی دو تن از دکانداران در بازارا قرغنه‌تو امسال از کار شان رضایت ندارند. 

محمد گفت: « فروش نیست. همینقدر که اینجا انبار شده. همین‌مقدار در خانه نیز است. فروش امسال نیست. ناامنی است. امسال کسی اینجا نمی‌آید. اول سال وضعیت بهتر بود. فعلا هیچ فروش نداریم. اینجا می‌آییم نان چاشت سر ما تاوان است.»

مهدی گفت: « خرید و فروش امسال نیست. از مردم یک تعداد رفتند، کوچ کردند و دکان‌های شان را جمع کردند. فعلا یک تعداد پس آمدند. به دلیل جنگ و کرونا این مسایل خرید و فروش چندانی نیست.»

با این حال، شمار از جوانان از حکومت انتقاد می‌کنند که در راستای جذب گردشگر و فراهم کردن زمینه فعالیت مردم کوتاهی کرده‌اند.

جعفر غلامی که با شمار دیگر از جوانان کمپین پاک کاری پارک ملی بندامیر و ساحات تفریحی را راه انداخته‌اند، می‌گوید که اقدامات حکومت در زمینه تشویق گردشگران برای سفر به بامیان کافی نیست. 

آقای غلامی گفت: « واقعیت مساله این است که تا حالا اداره محلی بامیان در این قسمت خیلی کوتاهی کرده. به غیر از مسایل امنیتی، به فرض این که امنیت هم خیلی عالی باشد. نگاه کنید سرک بند امیر خامه است. برای یک گردشگر بعد از نیم ساعت رانندگی مسیر برایش خسته‌کن تمام می‌شود.»

محمد تقی ابراهیمی، مسئول قراردادی جمع آوری عواید در وردوی پارک ملی بندامیر می‌گوید که خلاف توقع آنان تابستان امسال کمترین بازدیدکننده را این پارک ملی داشته است.

آقای ابراهیمی گفت: «سال گذشته 9 لگ قرارداد داشتند که بازدیدکنندگان بی سابقه بوده. امسال ما 26لگ قرارداد کردیم. اما 25درصد بازدیدکننده‌های سال گذشته نیست.» 

شمار از کسبه کاران و دست فروشان در پارک ملی بند امیر نیز می‌گویند که درآمد آنان حدود 70 درصد کاهش یافته است. 

رقیه یک خانم دست فروش گفت: « در سال‌های گذشته، روز جمعه ما تقریبا 10هزار کار می‌کردیم. اما اکنون 500 افغانی بیشتر کار نمی کنیم.»

و عیسی یک دست فروش دیگر گفت: « در گذشته‌ها روزانه 700 و 800 افغانی غریبی می‌کردیم. اما حالا حداکثر 120 افغانی غریبی می‌کنیم.»

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان کاهش شدید در شمار بازدیدکنندگان از ساحات باستانی و طبیعی این ولایت را می پذیرند. محمد اسحق عزیزی، مدیر اطلاعات و فرهنگ این ریاست می‌گوید که در عید قربان امسال شمار بازدیدکننده از ساحات باستانی به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید. 

آقای عزیزی گفت: « متاسفانه ما در قبل از عید قربان امسال بازدیدکننده نداشتیم. روزهایی بوده که هیچ بازدید کننده‌ای ثبت نشده است.»

حدود دو ماه قبل مسئولان اطلاعات و فرهنگ بامیان، با برگزارش جشنواره آغاز فصل گردشگری، خواستند که سیاحین را تشویق کنند که به بامیان سفر کنند. اما ظاهرا چالش امنیت و کرونا، دو کابوسی شده که هر تلاشی را با خاک یکسان می‌کند. از سوی دیگر، مسیرهای کابل به بامیان زیر تسلط طالبان است. به این زودی‌ها کرونا هم دامن جامعه را رها کردنی نیست. پروازهای ملکی نیز به بامیان چندین ماه است که متوقف شده است. با این شرایط نمی‌توان سرنوشت صنعت گردشگری را در این ولایت بسیار روشن تصور کرد. مگر این که معجزه‌ای رخ دهد و یا هم گفته‌اند که دنیا به امید خورده شده. پس باید دامن امید را همچنان محکم نگه‌داشت. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 اسد 1400 10:03
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران