مصرف 14 درصد بودجه انکشافی دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 15 سرطان, 1400 569 0

مسئولان در اداره محلی دایکندی می گویند، تا پایان ربع دوم سال مالی 1400 حدود 14 درصد بودجه انکشافی  این ولایت به مصرف رسیده است.

 عوض علی پویا رئیس اقتصاد دایکندی امروز در نشست خبری به رسانه ها و خبرنگاران گفت: بودجه انکشافی دایکندی در سال مالی 1400 بالغ بر یک میلیارد و 264 میلیون افغانی افغانی می‏باشد که در قالب 113 پروژه انکشافی تطبیق خواهد شد.

او گفت: تا اکنون 3 پروژه انکشافی تکمیل، 55 پروژه در حال تطبیق، 38 پروژه در حال تدارکات، 8 پروژه متوقف و 12 پروژه دیگر آغاز نشده اند.

رئیس اقتصاد، پیشرفت فزیکی پروژه های انکشافی را 40 در صد بیان داشت. 

او خاطر نشان ساخت، در سال مالی 1400 حدود 70 پروژه جدید در سند بودجه انکشافی برای دایکندی اختصاص یافته بود که از آن تعداد؛ تنها 20 پروژه آن آغار و مابقی در حال تدارکات می باشد.

رئیس اقصاد علاوه نمود: 12 پروژه انکشافی توسط ریاست شهرسازی و 16 پروژه انکشافی دیگر توسط اداره عملیاتی ریاست  جمهوری نیز در این ولایت در حال تطبیق اند.

رئیس اقتصاد دایکندی افزود: پروژه شفاخانه صد بستر مرکز ولایت، کلینیک جوز میرامور، شفاخانه 50 تگاب میرامور و 30 بستر اسکان میرامور به اداره عملیاتی ریاست جمهوری واگذار شده است، اما تا هنوز معلوم نیست که کارهای عملی آن ها آغاز می گردد.

با این حال، فاطمه اکبری معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی؛ تصویب دیر هنگام بودجه از سوی پارلمان، طولانی بودن پروسه تدارکات ملی پروژه ها، وجود مشکلات اجتماعی و حقوقی در بعضی پروژه ها و دیر آغاز شدن پروژه های ساختمانی به دلیل سردی هوا در دایکندی را از دلایل کم مصرف شدن بودجه انکشافی این ولایت بیان داشت.

صدا خانم اکبری علاوه نمود: اداره محلی دایکندی بر اساس قانون حق دسترسی به اطلاعات مکلف به پاسخگویی به مردم و رسانه ها می باشد و هیچ فعالیت ما از چشم انداز رسانه ها بدور نخواهد بود.

با این حال، احسان مهدوی منشی شبکه جامعه دایکندی ضعف مدیریت در رهبری ولایت دایکندی، نداشتن طرح و پلان منظم جهت نظارت از پروژه ها از سوی ادارات مسئول و عدم حس مسئولیت پذیری از سوی مقام های محلی را از دلایل عدم آغاز پروژه ها و مصرف بوجه بیان می‏کند.

فعالان جامعه مدنی دایکندی می‏گویند، عدم مصرف بودجه انکشافی دایکندی برای نخستین بار نیست که بلکه هر ساله بودجه انکشافی این ولایت برگشت داده می شود.

آنان تاکید می ورزند، اداره محلی باید در راستایی مصرف و آغاز پروژه های انکشافی در مرکز کشور دادخواهی نمایند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران