کار هفت پروژه انکشافی در دو ولسوالی دایکندی قرارداد گردید

 

ریاست احیاء و انکشاف دهات ولایت دایکندی کار هفت پروژه انکشافی را در دو دلسوالی (خدیر و نیلی) با شوراهای انکشافی قریه‎‎‎‎‎‎‎‎جات قرارداد نمود.

محمدعیسی باتوریان، رئیس احیاء و انکشاف دهات ولایت دایکندی گفت: 90 درصد بودجه این هفت پروژه که از سوی وزارت احیاء و انکشاف دهات افغانستان پرداخت می‎‎‎‎‎‎گردد بیش از 59 میلیون و 285 هزار افغانی می‎‎‎‎‎‎‎باشد و 10 درصد باقی مانده سهم مردم خواهد بود.

او پروژه‎‎‎‎‎‎‎ها را شامل؛ دیوارهای استنادی، سربند کانال‎‎‎‎‎‎ها و پلچک‎‎‎‎‎ها بیان کرد. از این میان سه پروژه برای دو قریه «غُمقُل» و «شلغم» ولسوالی خدیر و چهار پروژه برای دو قریه «لزیر» و «پیتاب سر نیلی» ولسوالی مرکز دایکندی می‎‎‎‎‎‎باشند.

باتوریان یکی از بزرگ ترین موانع را فرارو تطبیق پروژه های انکشافی، مشکلات اجتماعی بیان کرده افزود: جنجال‎‎‎‎‎های اجتماعی در سال گذشته حتی باعث لغو تعداد از پروژه‎‎‎‎‎‎ها گردیده است.

وی تأکید نمود، بعد از این در هر شورای انکشافی اگر جنجال‎‎‎‎‎‎های اجتماعی خلق گردد، پروژه از آنان گرفته شده و به دیگر مناطق انتقال خواهد یافت.

با این حال رشیده شهیدی، والی دایکندی نیز تأکید کرد، شوراها نباید در روند تطبیق پروژه‎‎‎‎‎ها مشکل خلق کرده و پروژه‎‎‎‎‎ها را دست به دست کنند چون این عمل باعث بی‎‎‎‎‎‎کیفیت بودن پروژه و حتی لغو آن می‎‎‎‎‎‎گردد، که تنها صدمه آن به خود مردم وارد خواهد شد.

او افزود: از روند تطبیق پروژه‎‎‎‎‎‎ها نظارت جدی خواهند کرد.

اما تعداد از رئسای شوراهای انکشافی می‎‎‎‎‎گویند، برای اولین بار است در مناطق شان پروژه انکشافی تطبیق می‎‎‎‎‎گردد.

نورمحمد باقری، رئیس شورای دهن قُل ولسوالی خدیر گفت: قبل از این برای شان پروژه انکشافی از سوی حکومت تطبیق نگردیده است.

او از حکومت تقاظا دارد تا پروژه‎‎‎‎‎‎های بیشتری برای شان در نظر بگیرد.

قابل ذکر است که ریاست احیاء و انکشاف دهات ولایت دایکندی سال گذشته هیچ پروژه‎‎‎‎‎ی جدید را تحت کار نداشته است و تنها کار پروژه های انتقالی سال‎‎‎‎‎‎‎های قبل جریان داشته است.

مسئولان در این ریاست می‎‎‎‎‎‎گویند که در سال جاری 19 پروژه انکشافی جدید را تحت کار دارند و کار 13 پروژه دیگر را نیز بعد از طی مراحل اسناد قرار است آغاز کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 30 ثور 1400 17:20
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران