هشدار از بحران خشک سالی؛ 50 درصد زراعت دایکندی از بین رفته است

شورای ولایتی، شورای علما و نهادهای مدنی با برگزاری کنفرانس خبری تحت عنوان «خشک سالی و پیامدهای آن» در ولایت دایکندی از وضعیت شدید خشکسالی درجریان سال روان هشدار داده و خواهان اقدامات فوری برای متضررین شدند. 

بیانیه‏ ی که از سوی ذکریا هاشمی، عضو شورای ولایتی دایکندی به خوانش گرفته شد، آمده بود؛ دایکندی دارای جغرافیای خشن و کوهستانی بوده و بیش از 90 درصد مردم آن مصروف زراعت و مالداری اند اما حالا خشک سالی در سال 1400 اکثریت مردم را متضرر ساخته است.

در این بیانیه از حکومت مرکزی و نهادهای ملی و بین المللی تقاضا شده است که در این راستا تدابیر جدی روی دست بگیرد.

همچنان از موسسات، تاجران و نهادهای خیریه نیز خواسته شد که با افراد متضرر از خشکسالی در دایکندی کمک و همکاری نمایند.

از سوی دیگر غیرت جواهری، دیگر عضو شورای ولایتی از خشک شدن بسیاری از چشمه ها، چاه های آب آشامیدنی و دریاها در دایکندی خبر داد.

او افزود: با وجودیکه در حال حاضر 50 درصد زراعت و باغداری مردم آسیب دیده، این آمار تا آخر سال احتمالا به 90 درصد خواهد رسید.

در همین حال، علی محمد احمدی، رئیس شورای علمای دایکندی از حکومت خواست، برعلاوه مبارزه با ناامنی ها و بیماری کرونا، با خشک سالی حاکم در دایکندی نیز مبارزه کنند.

او از حکومت محلی دایکندی خواست تا زمینه دادخواهی در مرکز کشور را آماده کنند و همچنان از حکومت مرکزی نیز خواست تا بالای مردم دایکندی توجه جدی نمایند.

با این وجود میرزا حسنی، رئیس شبکه جامعه مدنی نیز از صدمات شدید درختان و مواشی بر اثر خشک سالی هشدار داد.

او از نهادهای ملی و بین المللی تقاظای هکاری نمود و همچنان از حکومت محلی نیز خواست تا در این راستا پلان مشخصی را ترتیب بدهد.

قبل از نیز دهاقین ولایت دایکندی از مواجه شدن با خشک سالی و کمبود آب نگرانی داشتند. از سوی هم اداره محلی نیز چندی قبل گفته بود، بر اساس تحقیقات و سروی که انجام دادند، احتمال دارد 93 هزار فامیل در دایکندی در سال جاری به دلیل خشک سالی با کمبود مواد غذایی مواجه شوند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران