سه پروژه زراعتی از سوی سفیر سویدن در دایکندی افتتاح گردید

صبح امروز تورکیل استایرن لوف(Torkel stienrnlof) سفیر سویدن برای افغانستان و راجندرا آریل(Rajendra Aryal) رئیس مرکزی سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO) برای افتتاح سه پروژه زراعتی به ولایت دایکندی سفر نمودند.

عبدالواحد فیروزی، رئیس بخش زراعت و مالداری دایکندی گفت: این سه پروژه که از طریق کشور سویدن تمویل مالی می‎گردد، توسط موسسه افغان اید و سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد (FAO) به همکاری ریاست زراعت دایکندی تطبیق می‎گردد.

او افزود: این پروژه ها در دو ولسوالی نیلی و سنگتخت دایکندی تطبیق می‎گردد شامل؛ توزیع 100 متریک تُن علوفه‎ حیوانی برای 1000 فامیل مالدار، توزیع 300 متریک تُن تخم های بذری اصلاح شده و کود کیمیاوی سیاه و سفید برای دهاقین و پروژه کلان احداث کاریز در ده بخش کوچک برای مدیریت آب که از طریق پول در مقابل کار صورت می‎گیرد می‎شوند.

او بودجه مجموعی این پروژه ها را 116 هزار دالر بیان نمود که کار آن از اول اپریل آغاز و در آخر دسمبر سال 2021 میلادی ختم می‎گردد.

در همین حال رشیده شهیدی والی دایکندی، 90 درصد مردم این ولایت را زیر خط فقر بیان کرده و نبود پوشش گیاهی، خشک سالی، موجودیت 70 هزار معتادین مواد مخدر، نبود مکان های تجاری برای بانوان تجارت پیشه، احتمال مواجه شدن 93 هزار فامیل در سال جاری به مشکل مواد غذای و کمبود مکاتب را از مشکلات عمده ولایت دایکندی بیان کرده و از سفارت سویدن برای رفع این مشکلات تقاضای کمک نمود.

با این وجود تورکیل استایرن لوف سفیر سویدن برای افغانستان، مشکل کم آبی در دایکندی را جدی بیان کرده گفت: در راستای حل این مشکلات با توجه به بودجه و امکانات شان تلاش خواهند کرد.

با این حال، دهاقین و مستفید شوندگان از افتتاح این پروژه ها استقبال کردند، اما از خشکسالی در جریان سال روان اظهار نگرانی نمودند. 

دهاقین از حکومت و موئسسات همکاربا دولت خواستند که پروژه های بیشتری زراعتی را در سال روان برای حمایت از دهاقین روی دست گیرند.

کشور سویدن از چندین سال بدین سو، در بخش های مختلف زراعت، صحت، معارف، انکشاف، اقتصاد و رشد توانمندی خانم ها در افغانستان فعالیت دارد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران