یک‌سالگی کرونا؛ اجناس زنان صنعت‌گر بامیان روی دست شان مانده

توسط مسعود اختیاری 06 حوت, 1399 574 0

این روزها که برابر است با یک سالگی شیوع کرونا در کشور؛ رسایه شوم این ویروس واگیر جهانی بر همه چیز افتاد. از درس و دانشگاه تا کسب و کار روزانه مردم. زنان صنعت‌گر بامیان که قبل از این دست کم صدهاهزار افغانی از فروش صنایع دستی سالانه درامد داشتند، امسال به سقوط نزدیک شدند.

صنایع دستی حرفه‌ای است که از تولید تا فروش آن را زنان انجام می‌دهند؛ زنانی که بیشترین مصارف خانه را به تنهایی بر دوش می‌کشند. اما به دلیل کرونا در یک سال گذشته خبر از گردشگر و فروش نبود و زنان بامیانی روزگاری مساعدی نداشتند.  

روز چهارشنبه، هفته گذشته موسسه فیروزکوه و ریاست اطلاعات و فرهنگ در یک اقدام مشترک یک نمایشگاه نمد و گلیم را برای دو روز به هدف تشویق زنان صنعت‌گر بامیان برگزار کرد. اما ظاهرا این چنین نمایشگاه‌های تاثیری زیادی بر فروش و معرفی تولیدات صنایع دستی زنان نداشته است.  

زهرا نظری مسئول زنان تجارت پیشه بامیان در این نمایشگاه گفت که در سال جاری همه اجناس زنان صعنت‌گر این ولایت روی دست شان مانده است. او می‎گوید که برعلاوه شیوع کرونا، وقوع حادثات امنیتی ماه قوس امسال در شهر بامیان سبب شد که سطح فروشات صنایع دستی زنان بسیار افت و شمار مشتری ها به انگشتان دست نزول کند. 

بانو نظری اضافه کرد که امسال زمینه ورود به بازار جهانی برای زنان صنعت‌گر مساعد نشد و به دلیل شیوع ویروس کوید- 19 سطح فروشات یک بر دهم سقوط کرد. 

عذرا لعلی، دیگر خانم صعنت‌گر و مسئول صنایع دستی صلصال نیز گفت که به دلیل گسترش کرونا شمار زنانی که با او در سال جاری کار می‌کرد به نصف کاهش یافته است. خانم لعلی امیدوار است که با آغاز سال جدید اوضاع تغییر کند و همچون امسال تولیدات دستی زنان روی دست شان نماند. 

اسحاق موحد، رئیس اطلاعات و فرهنگ از چالش دیگر در برابر صنایع دستی زنان یاد کرد. آقای موحد گفت که به دلیل این که دستگاه پاک کننده در بامیان نیست، تولیدات دستی این ولایت به نام سایر ولایت‌های کشور و یا هم یک کشور دیگر ثبت و به بازارهای جهانی می‌رود. 

با این حال، مسئولان امور زنان بامیان ابراز خوش‌بینی می‌کنند که در آینده های نزدیک تولیدات دستی زنان این ولایت به بازارهای جهانی راه باز کند. موسسه فیروزکوه نیز در سال جاری در باره صعنت های قالین، گلیم، نمد و برک در بامیان تحقیق کرده و زنان را در بخش مستندسازی مراحل تهیه این صنایع همکاری کرده است. در ماه دلو امسال نیز دومین بازارچه صنایع دستی در ولسوالی کهمرد بامیان گشایش یافت. اما هنوز آینده تاریک و چالش‌ها گسترده است.

همین روزها روند تطبیق ویروس کرونا در کشور آغاز شده و جهان در حال رفتن به روزهای است که دیگر سایه شوم ویروس کوید-19 محو شود. تمام امیدها به آغاز سال نوی است که بر کرونا غالب شویم و شعله آتش جنگ هم دست‌کم اندکی کم سوز بسوزد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 حوت 1399 19:20
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران