عروسی دسته جمعی 100 زوج جوان در مرکز دایکندی برگزار شد

 

ریاست امور زنان ولایت دایکندی با حمایت مالی موسسه آسایش جهانی، عروسی دسته جمعی را برای 100 زوج جوان در مرکز ولایت دایکندی برگزار نمود.

بی‎‎‎‎‎‎نظیر جعفری رئیس امور زنان دایکندی هدف از برگزاری این محفل را، کاهش خشونت و فقر، ازبین بردن رسم و عنعنات ناپسند، کاهش فرار دختران از منزل، جلوگیری از مهاجرت ها و ازبین بردن هزینه های گزاف عروسی بیان کرد.

او گفت: این زوج ها از 5 ولسوالی دایکندی «شهرستان، میرامور، اشترلی، سنگتخت و بندر و خدیر» هستند که از هر ولسوالی 20 نفر انتخاب گردیده‎‎‎‎‎‎‎اند.

رئیس امور زنان دایکندی افزود: برای 5 ولسوالی باقی مانده در مرحله بعدی عروسی دسته جمعی برگزار می‎‎‎‎‎‎گردد.

 وی هزینه جهزیه برای هر زوج را مبلغ 50 هزار افغانی بیان کرد.

از سوی هم علی نژاد آرین، مسئول ولایتی موسسه آسایش جهانی هدف از برگزاری عروسی دسته جمعی نهادینه سازی فرهنگ سالم در ازدواج ها بیان نمود.

وی هزینه مجموعی این محفل عروسی را 4 میلیون افغانی بیان کرد.

در همین حال، قربانعلی انصاری، معاون مالی و اداری ولایت دایکندی از مردم این ولایت خواست که همه تلاش کنند تا برگزاری چنین محافلی تبدیل به یک فرهنگ شود و تمام نهادها، خیرین و مردم باید در این راستا سهم بگیرند.

از سوی هم، علی محمد احمدی، رئیس شورای علمای دایکندی ضمن استقبال از برگزاری عروسی دسته جمعی برای این 100 زوج، اما گفت: امروزه دایکندی بگونه اوسط روازنه شاهد یک مورد طلاق است که دلیل عمده آن برمی‎‎‎‎‎گردد به عدم دقت در انتخاب همسر در ابتداء زندگی.

در همین حال رحمت الله مومل و فایزه محسنی، زوج جوان که در این محفل اشتراک کرده بودند، یکی از دغدغه های مهم جوانان را هزینه های گزاف برگزاری محافل عروسی بیان نمودند.

این زوج جوان تأکید کردند که برگزاری چنین مراسم ها می‎‎‎‎‎‎تواند در جلوگیری از مهاجرت ها، اعتیاد و فساد نقش داشته باشند و دیگر جوانان نیز باید تلاش نمایند تا ازدواج سالم داشته باشند.

این 5مین دور مراسم عروسی دسته جمعی در ولایت دایکندی می باشد که در جریان سال های اخیر از سوی ریاست امور زنان با حمایت مالی موسسه آسایش جهانی برگزار می شود.

با این حال، شماری در صفحات اجتماعی در پیوند به عروسی دسته جمعی واکنش نشان داده و نگاشته اند: عروسی امروز برای شماری فرزندان این زوج ها یک خاطره می ماند و می گویند، ما سر عروسی پدر و مادر خویش حضور داشتیم.

آنان نوشته اند، مستحقین درست شناسای نشده بلکه واسطه داران و کسانی که سالهای قبل عروسی کرده اند، در این برنامه گرفته شده اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران