اولین جشنواره گردشگری؛ « هیچ تهدید امنیتی علیه گردشگران در بامیان وجود ندارد» 

توسط مسعود اختیاری 08 جوزا, 1400 555 0

اولین جشنواره «آغاز فصل گردشگری در بامیان» در هفته اول ماه جوزا کلید خورد. هزاران تن از باشندگان بامیان و ولایت‌های مختلف کشور در جشنواره آغاز فصل گردشگری که با برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری برگزار شد در پارک ملی بند امیر اشتراک کردند. 

مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت بامیان می‌گویند که تصمیم دارند که پس از این، هر ساله با 7 و 8 ماه جوزا فصل گردشگری را به گونه رسمی در بامیان آغاز کنند. اسحق موحد رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت می‎گوید که با این اقدام می‎خواهند گردشگری را ترویج و ساحات آن را در بامیان معرفی کند. آقای موحد در محفل آغاز جشنواره گردشگری به خبرنگاران گفت که ضمن مشکلات پس عید آمار گردشگران در بامیان به طور «سرسام آور نسبت به سال قبل افزایش» یافته است. به قول او، «دوستان بین‌المللی هم مراجعه می‌کنند. اقلیم هم خوب است و نگران امنیت نیستیم. هیچ تهدید امنیتی علیه گردشگرها وجود ندارد. 2صد گردشگری بین‌المللی داشتیم. روند گردشگری سرعت پیدا کرده است.»

بامیان با داشتن ساحات باستانی و طبیعی کم نظیر، هر ساله شاهد حضور هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.به این ترتیب، این بار نیز در جشنواره گردشگری که در پارک ملی بندامیر برگزار شد، شمار زیاد از زنان و مردان از بامیان و بیرون از این ولایت آمده بودند. 

نیکو خالقیار، باشنده یکه‌‎ولنگ می‌‎گوید که «همچین جشنواره‌ها در شرایط جنگی کشور بسیار مفید است و خوشبختانه در لبان هموطنان خود خنده را می‌بینیم.» مهتاب رحیمی، نیز می‌گوید که با این جشنواره‌ها «به جهان نشان دهیم ما صلح، افغانستان آباد و کشور سیاحتی می‌خواهیم داشته باشیم.» جمال شیرزوی که از ولایت پکتیا در جشنواره حضور دارد می‌گوید که از برگزاری برنامه ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید که همچون برنامه هایی بر همدیگرپذیری بسیار اثرگذار است. 

در کنار برنامه‌های فرهنگی و هنری، نمایشگاه صنایع دستی بخش دیگری از این جشنواره بود. بسگل کریمی یک بانوی صنعت‌گر در بامیان است. او می‌گوید که توانسته تابلوهای هنری‌اش را در این جشنواره بفروشد. «چنین برنامه هایی نه تنها برای من که برای زنان دیگر نیز مفید است. امروز مشتری‌های بیرون از بامیان نیز داشتم.» 

حسین سرآمد، یک فعال فرهنگی، برگزاری جشنواره‌ها را فرصت استثنایی می‌داند. به باور آقای سرآمد «دهه‌ها جنگ در کشور سبب شده که تمام فرصت‌های شاد زندگی را از دست بدهیم. چنین لحظه‌هایی هم به جز بامیان در سایر جاها هم میسر نیست. به همین خاطر نیز، چنین برنامه‌هایی امکان این را فراهم می‌کند که آدم‎ها از فضای خشونت که به آن عادت کرده‌اند بیرون شوند، با چشم لذت از زندگی را در فضای صلح آمیز تجربه کنند.»

برگزاری این جشنواره به این سادگی هم نبود. زیرا با مخالفت شدید شمار از عالمان دین در بامیان مواجه شد. با آن که نتوانستند تمام برنامه را لغو کنند، اما باعث شد که از پیش از ظهر به بعد از ظهر و به بعد از نماز جمعه به تاخیر بیافتد. در همین روز، دقیقا یک ساعت قبل و در چند صد متری جشنواره گردشگری، یک عالم دین در خطبه نماز جمعه گفت که «محفل امروز می‌تواند یک جشن اسلامی باشد، مردم بیایند اشتراک کنند. اما زن و مرد مختلط نباشند.»

‌شورای‌علمای‌شیعه‌افغانستان دفتر بامیان در بیانیه‌ی شش ماده‌ای این جشنواره را «محفل غنای مختلط‌» خواند و گفتند که بالاخره برنامه‌های شیطانی وجود دارد که ضمن لگد مال کردن خون‌های شهدای ما، «دارلموءمنین» بامیان را به «دارلفاسقین» تبدیل نمایند، تا از این طریق به اهداف شوم شان برسند. 

در ماده آخر این بیانیه نیز آمده که «این برنامه‌های شیطانی را به بهانه ارتقای اقتصادی راه اندازی می‌کنند در حالی‌که هیچ‌گونه تاثیر بر اقتصاد مردم بامیان نداشته، بلکه نتیجه برعکس داده است.»

اما اسحق موحد رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‎‌گوید که «این برنامه‌ها را هیچ گاهی در مخالفت با دین مقدس اسلام، اعتقادات و عنعنات دینی و شریعت نمی‌دانیم. دین ما اسلام است. اسلام دین صلح، شادی و برادری، زندگی و اقتصاد است. هیچ گاهی هیچ بخشی از برنامه‌های فرهنگی در مخالفت با اسلام نیست. عالمان دینی، چیزهایی را از باب یادآوری بیان می کنند و ما به آنان احترام داریم. تذکرات علما را هم در جامعه ضروری می‌دانیم.»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 08 جوزا 1400 20:56
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران