از «هفته کتاب» با برگزاری نمایشگاه کتاب در دایکندی تجلیل شد

 

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت دایکندی به مناسبت «هفته کتاب»، نمایشگاه سه روزه‎‎‎‎‎‎ی کتاب را در محوطه اداره این ریاست برگزار نمود.

محمدحسین سیرت، رئیس اطلاعات و فرهنگ دیکندی هدف از این برنامه را ایجاد انگیزه میان فرهنگیان و جوانان ولایت دایکندی بیان کرد.

او گفت: این نمایشگاه سه روزه با اشتراک 8 کتاب‎خانه دولتی و خصوصی از مرکز دایکندی برگزار شده است.

رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی وضعیت کتاب‎خوانی را در دایکندی نگران کننده خوانده گفت: طبق آمار آنان، درآمد یک آرایشگاه در مرکز دایکندی دو برابر درآمد یک کتاب‎فروشی در سال است.

از سوی هم فاطمه اکبری، معاون امور اجتماعی ولایت دایکندی رشد اقتصادی، پیشرفت و ساخت و سازها را وابسته به بلند بردن ظرفیت علمی جامعه بیان کرد.

وی گفت: "متأسفانه جامعه ما بیشتر بصورت ظاهری از پیشرفت و توسعه سخن می‎‎‎‎‎‎زنند و در حقیقت پیشرفت زمانی بدست می‎‎‎‎‎‎آید که توسعه علمی و فکری داشته باشیم."

در همین حال فرهنگیان و جوانان ولایت دایکندی از نبود فرهنگ کتاب‎خوانی در این ولایت نگرانی کردند.

جواد فروتن، مسئول کتاب‎خانه خصوصی نجیبه بهار در نیلی گفت: "متأسفانه در دایکندی تاهنوز فرهنگ مطالعه نهادینه نشده و تنها مراجعین آنان در کتابخانه، متعلمین مکاتب اند."

وی دلیل آن را بی‎‎‎‎‎‎اهمیتی از سوی مسئولان نهادهای آموزشی بیان نموده گفت: آموزگاران دایکندی شاگردان شان را برای مطالعه تشویق و ترغیب نمی‎‎‎‎‎‎کنند.

در همین حال عزیزه ذبیحی، نماینده شورای عالی جوانان دایکندی نیز از وضعیت کتاب‎خوانی در این ولایت نگران بوده و یکی از دلایل آن را رو آوردن بیش از حد جوانان به شبکه‎‎‎‎‎‎های اجتماعی بیان کرد.

با تمام این نگرانی‎‎‎‎‎‎ها اما مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت دایکندی می‎‎‎‎‎‎گویند که آنان برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه، بیش از 30 جلسه هفته وار کتابخوانی را برگزار کرده‎‎‎‎‎‎‎اند و همچنان از طریق نشریه ها، برگزاری مسابقات کتابخوانی و نمایشگاه ها در این راستا تلاش کرده اند.

آنان همچنان تأکید می‎‎‎‎‎‎کنند که دیگر نهادها نیز در راستای ترویج کتابخوانی مسئولیت دارند اما تاهنوز هیچ اقدام نکرده‎‎‎‎‎‎‎اند.

از سوی هم مالکان کتابفروشی‎‎‎‎‎‎ها در مرکز دایکندی نیز از وضعیت بد فروشات شان شکایت دارند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 28 ثور 1400 23:26
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران