پنجمین عصرگفتگو؛ چرا دموکراسی در افغانستان موفق نبوده است؟

توسط مسعود اختیاری 05 ثور, 1400 486 0

میزان موفقیت دموکراسی در افغانستان موضوع بحث پنجمین برنامه سلسله‌وار عصر گفتگو قرار گرفت. دو سخنران اصلی برنامه با حضور ده‌ها اشتراک کننده دختر و پسر در عصر روز پنج شنبه، دوم ماه ثور روی دموکراسی نوع افغانی بحث کردند.

باز محمد فروغ، استاد دیپارتمنت مدیریت آموزشی دانشگاه بامیان در این نشست، رشد دموکراسی در حکومت‌های پساطالبانی را مثبت ارزیابی کرد. آقای فروغ گفت که نظام دموکراسی یک نیاز اساسی است و به فعالیت‎‌های دموکراسی در این دوره باید خوش‌بین بود. به قول این مهمان نشست، برای رشد حقوق بشر، آزادی بیان تلاش‌هایی صورت گرفته، اما کامل نیست. آقای فروغ به این باور است که سواد نازل مردم باعث شد که به دموکراسی واقعی نرسیم. به همین دلیل، برای نهادینه‌کردن دموکراسی زمان و کار بیش‌تر نیاز است. 

اما محمد رضا ابراهیم، استاد در دانشگاه بامیان به این باور است که اکنون اشتیاق مردم به دموکراسی کاهش یافته است.

به باور آقای ابراهیم، در افغانستان، ارزش‎‌های نخبه‌گرای لیبرال دموکراسی در برابر طبقه توده، با ارزش‌های چون سنت، دین و اعتقاد قرار دارد.

بر بنیاد سخنان این مهمان عصر گفتگو، «دموکراسی مجموعه‌‎ای از ارزش و تجربه‌ها است و تنها یک فرایند نیست. تعهد و الزام می‌خواهد که ما باید با آن زندگی کنیم.»

آقای ابراهیم از هانتینگتون،دانشمند آمریکایی نقل قول می‌کند که گفته است، « میان اسلام و دموکراسی زمینه همزیستی مسالمت‌آمیز پیدا نمی‎‌توانیم.» زیرا در دموکراسی فردگرایی، سکولاریزم، مشروعیت زمینی و آزادی بیان مطرح است، اما در اسلام، جمع‌گرایی، سنت، مشروعیت آسمانی و محدودیت آزادی بیان وجود دارد؛ ارزش‌هایی که در برابر هم قرار دارد.

با آن هم، این استاد دانشگاه بامیان معتقد است که « دموکراسی در افغانستان بیش‌‎ترین موفقیت را در عرصه فرایندها داشته است. انتخابات برگزار می‌شود. نهادهای ریاست جمهوری، شورای ملی و شوراهای ولایتی ایجاد شده و بحث حقوق بشر و مبارزه با فساد مطرح می‌شود. اما به دلیل وجود چالش‎‌‎های جدی در فرایند دموکراسی‎‌سازی در نهادهای دموکراتیک کشور توقع‌‎ها از دموکراسی روز به روز پایین آمد. به گونه‌ای که دموکراسی هنوز به عنوان یک ارزش نهادینه نشده است و مشارکت وقفه‌‎ای باعث پیاده شدن آن نمی‌شود.»

به قول رضا ابراهیم، تضعیف قوانین بازی دموکراتیک، انکار مشروعیت مخالفان سیاسی، انعطاف‌پذیری در باره افزایش خشونت‌ها و آمادگی‌‎ها برای نابودی آزادی‎‌های مدنی، در هر جایی مرگ دموکراسی را باعث می‎‌شود.

عصر گفتگو، عنوانی نشست‌های سلسله‎‌‎یی است که دفتر بامیانِ بنیاد اندیشه از سال گذشته به راه انداخته است. پنجمین برنامه این نشست به همکاری شبکه رادیو نسیم برگزار شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 05 ثور 1400 12:24
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران