فعالان فرهنگی بامیان: والی در جلوگیری از تخریب آثار باستانی مصلحت‌اندیشی می‌کند

توسط مسعود اختیاری 01 ثور, 1400 406 0

شماری از فعالان فرهنگی و مدنی بامیان، حکومت محلی این ولایت را در زمینۀ جلوگیری از غصب زمین‌های دولتی‌ و تخریب آثار باستانی به بی‌‎توجهی و غفلت متهم می‌کنند. 

این فعالان مدنی و فرهنگی بامیان، روز چهارشنبه، یکم ثور در نشست خبری گفتند که «شخص والی در جلوگیری از تخریب آثار باستانی بی‌توجهی و مصلحت‌اندیشی دارد.» اما اداره محلی بامیان این اتهام‌ها را رد می‌کند.

در قطع‌نامه نُه ماده‌ای که این فعالان فرهنگی و مدنی منتشر کرده‌اند، از اداره محلی بامیان خواسته شده تا برای جلوگیری از ساخت‌وسازهای خودسر و تخریب اثار تأریخی و باستانی، اقدامات فوری و مورد نیاز را روی دست بگیرد.

عبدالله شایگان، با خوانش این قطع‌نامه گفت که برای حفاظت از دارایی‌های عامه، مقام ولایت، ریاست اطلاعات و فرهنگ، ارگان‌های امنیتی و ریاست‌های شهرسازی و اراضی و شهرداری بامیان، به صورت زنجیره‌ای مکلفیت دارند؛ اما به گفته‎ی وی، بر بنیاد ارزیابی‌ها، این اداره‌ها همآهنگ نیستند. 

اما مسوولان در اداره محلی بامیان در صحبت با شبکه رادیو نسیم، غفلت در این مورد را رد می‌کنند.

لطیف عظیمی، سخنگوی این اداره می‌گوید اداره محلی نه تنها که در حفاظت از آثار تاریخی غفلت نداشته، بلکه اجراآتی نیز داشته است. به قول عظیمی، ساحات تاریخی و باستانی «مسئولانه» حفاظت شده است و به هیچ فرد و یا گروهی اجازه داده نخواهد شد که در این مکان‌ها ساخت و ساز داشته باشند.

فعالان مدنی و فرهنگی بامیان به اظهارات یک عضو مجلس نماینده‌گان در مورد استقبال مردم بامیان از بازگشت طالبان نیز واکنش نشان دادند. در ماده‌ی‌ ششم این قطع‎نامه آمده که «به باور ما این اظهارات غیر مسئولانه، فاقد منطق و دروغ محض می‌باشد.»

ظهیرالدین جان‌آغا نماینده مردم بامیان در مجلس نمایندگان چندی قبل گفته بود که «در بامیان آنقدر ظلم جریان دارد که حد و اندازه ندارد. زمین‌های مردم را حکومت محلی به زور گرفته است. مردم حتا حاضر است با طالب یک‌جای شود، مردم مرکز بامیان شب و روز دست به دعاست که خدا چه وقت طالبان را می‌آورد.»

به باور فعالان مدنی و فرهنگی بامیان، باشنده‌گان این ولایت «رنج‌های بی‌شماری از ناحیه‌ی طالبان متقبل شده‌اند، انتساب همدلی با این گروه و استقبال از بازگشت آن‌ها از سوی مردم بامیان، توهین آشکار به خون شهدایی است که به دست این گروه جنایت‌کار به شهادت رسیده‌اند. از این‌رو، مردم بامیان خواستار اعاده‌ی حیثیت و معذرت‌خواهی رسمی جان آغا ملک‎زاده می‌باشند.»

علی جوادی یک فعال فرهنگی در بامیان نیز گفت که احساس می‌کند میراث‌های فرهنگی، هویت و چهره فرهنگی بامیان به دلیل سوء استفاده‌های سیاسی «مخدوش» شده و نسبت به آن بی‌اعتنایی می‌شود.

به باور آقای جوادی، اظهارات جان‌آغا توهین به او و مردم بامیان قلم‌داد می‌شود. جوادی خواهان توضیحات از سوی این نماینده مجلس شد و گفت در غیر آن، باید او از باشنده‌گان بامیان معذرت بخواهد.

فعالان مدنی و فرهنگی بامیان در این نشست خبری از وزارت اطلاعات و فرهنگ، سازمان یونسکو و سایر نهادهای مرتبط خواستند که  علیه طالبان به دلیل تخریب آثار باستانی در دادگاه بین‌المللی لاهه شکایت درج کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 ثور 1400 17:56
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران