ششمین جشنواره فرهنگی و هنری «گل بادام »در دایکندی برگزار شد

توسط سلطان علی جوادی 11 حمل, 1400 943 0

ششمین جشنواره فرهنگی و هنری گل بادام با حضور هزاران تماشاگر از ولایات دایکندی و بامیان با اجرایی برنامه‎های موسیقی محلی، نمایش تیاتر، شعر وترانه، نمایشگاه محصولات زراعتی و صنایع دستی و در نیلی مرکز دایکندی برگزار شد. 

ضیا همدرد والی دایکندی هدف از برگزاری این جشنواره را برجسته سازی داشته فرهنگی و هنری و محصولات زراعتی این ولایت بیان داشت.

با این حال، عبدالواحد فیروزی رئیس زراعت دایکندی بادام را یکی از عمده‌ترین و مشهورترین محصولات زراعتی این ولایت خوانده گفت: در این ولایت 24 نوع بادام موجود می باشد که در سال 1399 دهاقین حدود 25 هزار متریک تن محصول بدست آورده‎ اند.

وی افزود: بادام دایکندی در سال‌های اخیر شهرت جهانی نیز کسب کرده و در کنار این؛ براساس گزارش تازه‌ی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، بادام ولایت دایکندی از نگاه کیفیت و میزان تولید، در صدر تمام ولایت‌های تولید‌کننده‌ی بادام در کشور قرار گرفته است.

رئیس زراعت دایکندی علاوه کرد: طی چند سال اخیر در راستایی بازاریابی، پروسیس و دستبه بندی این محصول زراعتی کارهای صورت گرفته اند، اما بسنده نیست.

از سوی دیگر،محمدحسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی گفت: در این جشنواره بیشتر از 10 هزار نفر از باشندگان ولسوالی‎های دایکندی و ولایت بامیان در یک فضای امن و صمیمی گردهمایی آمدند و جشنواره گل‏بادام را جشن گرفتند.

وی در این  جشنواره پیام محمدطاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ را به خوانش گرفت. در پیام آمده است:« این جشنواره می‏تواند مردم ما را در ایجاد جذابه گردشگری، فرهنگ سازی و بازاریابی محصولات زراعتی کمک کند».

در این جشنواره؛ 30 غرفه از محصولات زراعتی دهاقین و صنایع دستی زنان نیز به نمایش گذاشته شدند.اما دهاقین ولایت دایکندی از نبود بازار فروش محصولات زراعتی شان و آمدن خشک سالی اظهار نگرانی کردند. آنان از حکومت مرکزی خواستند، در سال جاری پروژه های مهم زراعتی را در دایکندی روی دست گیرند.

اشتراک کنندگان از برگزاری این جشنواره استقبال نموده گفتند، با توجه به اینکه مردم افغانستان همواره شاهد خونریزی، قتل و کشتار می‎ باشند، اما این جشنواره فرصتی شد تا شماری مردم، یک روز خوشحال باشند.

مسئولان اداره محلی دایکندی گفتند، این جشنوار به مدت سه شبانه و روز با اجرایی برنامه های متنوع فرهنگی و هنری ادامه خواهد یافت.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران