20مین سالیاد‌ انهدام مجسمه‌های بودا؛ انتقاد از بی‌توجهی دولت و تاکید بر مجازات عاملان

توسط مسعود اختیاری 20 حوت, 1399 499 0

از بیست‎ومین سال‌روز انهدام مجسمه‌های بودا با برگزاری برنامه‌های متنوع علمی، فرهنگی و هنری در شهر بامیان یادبود شد. نمایشگاه کتاب و نقاشی، گفتمان علمی، راه‌پیمایی اعتراضی، اجرای رقص سماع و نمایش سه‌بعدی بودا بخشی از برنامه‌های امسال برای یادبود از سالیاد تخریب مجسمه های بودا در مرکز بامیان بود. 

فرهنگیان، فعالان مدنی و حقوق بشری و مسئولان دولتی در بیست‌ومین سالیاد انهدام پیکره‌های صلصال و شهمامه دو مجسمه‌ی بزرگ جهان، از بی‌توجهی بر حفاظت از آثار تاریخی و باستانی انتقاد کرده و نیز بر مجازات عاملان این «جنایت» تاکید کردند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در یک صحبت ویدیویی در محفل دو روزه گشایش نهمین «برنامه شبی با بودا» گفت که تخریب مجسمه‌های بودا به فراموشی سپرده نشده و این «جنایت هولناک بشری» پیگیری شود. محمد طاهر ظهیر گفت که وزارت اطلاعات‌ و فرهنگ آماده است که پرونده انهدام مجسمه‌های بودا را تا دادگاه لاهه پی‌گیری کند. 

انور رحمتی والی بامیان تخریب پیکره های بودا را روایت تاریخ حاکمیت جهل بیان کرد. آقای رحمتی در حالی‌که می‌گوید اداره او متعهد به حفاظت از آثار تاریخی و باستانی این ولایت است، می‌خواهد که چگونگی تخریب مجسمه‌های بودا و حفاظت از میراث های فرهنگی و آبدات تاریخی موضوع اصلی گفتگوهای صلح باشد.

به باور محمدحسن اسدی، عضو شورای ولایتی بامیان ، حکومت در بیست سال اخیر، با وصف این‌که نیرو و امکانات تخنیکی و انسانی وجود داشت، در جهت حفظ آثار باستانی و تأریخی کاری انجام نداده است. 

دکتر عبدالعزیز محبی، رئیس دانشگاه بامیان می‌گوید «ما باید به هر نحوه ممکن از آثار باستانی حفاظت کنیم. پس از تخریب ماتم گرفتن معنی ندارد.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز تخریب بودای بامیان از سوی گروه طالبان را مصداق روشن جنایت جنگی می‌داند و بر ضرورت پی‌گیری آن تأکید می‌ورزد. دولت افغانستان تعهد دارد که از آثار تاریخی وباستانی حفاظت کند. 

به قول جواد دادگر، رییس دفتر ساحه‌ای کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت بامیان، این کار طالبان جز جرایم غیرقابل گذشت است.

آقای دادگر تأکید کرد: «حتا اگر صد سال از تخریب بودای بامیان بگذرد، جنایت جنگی‌ای که طالبان مرتکب آن شدند، تحت مرور زمان نمی‌آید و هر زمانی که اقدام شود، امکان رسیده‌گی قضایی و قانونی به آن وجود دارد».

زهرا حسینی، مسوول گروه «یادآوران» نیر بر شمولیت حفاظت از آثار باستانی و تاریخی در روند صلح تاکید کرد و از دولت خواست که عاملان تخریب مجسمه های بودا محاکمه شود. خانم حسینی بر تطبیق درست ماستر پلان فرهنگی بامیان نیر اشاره کرد. 

برگزاری راه‌پیمایی اعتراضی با چراغ های الیکین در برابر تندیس های صلصال و شهمامه، اجرای رقص سما و نمایش تیاتر بخش دیگر از نهمین برنامه شبی با بودا به مناسبت بیست ومین سالیاد تخریب دو مجسمه بزرگ بودا بود.  

بیست سال قبل در روز نهم مارچ سال ۲۰۰۱ نیروهای طالبان به فتوای ملا محمد عمر به روی مجسمه‌های غول‌پیکر بامیان آتش گشودند تا در شامگاه یازده مارچ از صلصال و شهمامه تنها دو حفره باقی ماند. تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه در زمان حاکمیت طالبان تخریب شوند، بزرگ‌ترین تندیس‌های بودا و بلندترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌شمار می‌آمدند. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران